Tiyatro Kare | Nedim Saban Kimdir?
15512
page-template-default,page,page-id-15512,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Nedim Saban Kimdir?

 Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. Robert Lisesi’ni 1986, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü 1990 yılında bitirmiştir. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır. New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı  oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

 

Tiyatroya, 12 yaşında  çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar  Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda  yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcılığını üstlenmiştir.Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda onlarca oyunda yönetmenlik, yapımcılık ya da oyunculuk yapmış, en prestijli tiyatro ödüllerine layık görülmüştür.  Halen Tiyatrokare’nin genel sanat yönetmenliğini üstlenmektedir.

 

Televizyon dizilerinde  ATV’de sunulan  “İkinci Bahar”, TRT’de   “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve  bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress”çok popüler olmuş ve 13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de ekrana gelmiştir.

 

2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda  Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur. Saban, televizyon ve tiyatro  için yeni projeler üzerine çalışmaktadır.  

Işık Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Tiyatro eğitmenliği yapmakta, ayrıca şirket profesyonelleri için tiyatro yoluyla farklı içerikte eğitim programlarına  imza atmaktadır.   Son olarak “Halide Edip Tiyatrosu” konulu teziyle Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır.